Święto Plonów Gminy Kalinowo
Święto Plonów to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud pracy na roli. Tegoroczne świętowanie odbyło się 3 września w Kalinowie i rozpoczęło Mszą Świętą celebrowaną przez Proboszcza Ks. Krzysztofa Brzostka. Po uroczystości w parafialnym kościele korowód wieńców dożynkowych, pocztów sztandarowych i orkiestry dętej poprowadził gości i mieszkańców na plac za GOK-iem, gdzie odbyła się pozostała część wydarzenia.
Oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Kalinowo - Andrzej Bezdziecki przyjmując z rąk Starostów Dożynek - Małgorzaty i Krzysztofa Mielochów chleb, który symbolizuje dary ziemi i pracę rąk ludzkich. Gospodarz Gminy przywitał wszystkich zgromadzonych gości oraz podziękował rolnikom za trud pracy i tegoroczne płody roli.
Piękna pogoda i bogaty program artystyczny, dofinansowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie, zagwarantowały dobrą zabawę i frekwencję.
Dla licznie zgromadzonej publiczności zagrała Miejska Orkiestra Dęta z Ełku oraz zespoły: Pisanica, Kalina, Drygalanki z Białej Piskiej, ETAR, Zarażeni Folkiem, Impuls. Dożynki były też okazją do zaprezentowania dorobku kulturalnego i umiejętności kulinarnych lokalnej społeczności. Piękne i obfite stoiska przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Kalinowa, Wierzbowa i Milewa, dzięki czemu uczestnicy imprezy mogli zaopatrzyć się w domowe wypieki i inne smakołyki. Dodatkowo stołówka SP w Kalinowie oferowała nieodpłatnie pyszny bigos i grochówkę.
Kontynuując gminne tradycje, rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz konkurs na najlepszą nalewkę. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy I miejsce przyznano sołectwu Pisanica, II miejsce sołectwu Stożne, natomiast III miejsce otrzymało KGW Kalinowo. Wszystkie zgłoszone do konkursu wieńce zostały nagrodzone dyplomami oraz bonami pieniężnymi.
W konkursie na najlepszą nalewkę Komisja Konkursowa najwyżej oceniła "Nalewkę Malinową" Pani Katarzyny Ireny Grochowskiej, II miejsce zajęła "Leśniczówka" Pana Krzysztofa Kozłowskiego, natomiast III miejsce przyznano Pani Julii Przekop za "Leśną Polanę". Specjalne wyróżnienie otrzymała także „Sypitczanka” Pani Dominiki Wiśniewskiej. Konkurs cieszy się coraz większym powodzeniem - w tym roku o miano najlepszej walczyło aż 35 nalewek! Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz bony pieniężne. Fundatorem nagród w konkursach wieńców i nalewek było Starostwo Powiatowe w Ełku.
Mistrzostwa Gminy w Rzucie Jajkiem, które należą do stałych punktów dożynek, ponownie zgromadziły licznych uczestników oraz rozbawioną publiczność. W tym roku zwycięstwo odnieśli Mieczysław i Michał Głęboccy, II miejsce wywalczyli Dorota Milewska i Adam Poliński, natomiast III miejsce - Mariusz i Karol Stanisławczyk. Zwycięzcy zostali nagrodzeni bonami, a pozostali otrzymali okolicznościowe słodycze.
Podczas dożynek nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Firma KOMA zorganizowała konkursy dla dzieci, zabawę na dmuchańcach oraz watę cukrową.
Liczna obecność mieszkańców gminy oraz gości nadaje sens corocznej organizacji dożynek.
Do zobaczenia za rok!
Święto Plonów Gminy Kalinowo zostało dofinansowane w kwocie 23 000 zł przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie w ramach bezzwrotnej pomocy finansowej udzielonej Gminie.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!