Urząd Gminy Kalinowo
Powróć do: Dla Turysty

Wato zobaczyć...Ełcka Kolej Wąskotorowa

W 1905 roku na zlecenie starosty ełckiego Carla Suermondta powstał projekt budowy linii wąskotorowej. Linia miała prowadzić z Ełku, pokonując rzekę Ełk, przesmykiem pomiędzy jeziorami: Ełckim i Selment Wielki, dalej pomiędzy Selmentem Wielkim a Regielnickim przez Regielnicę i Kałęczyny do Lasek Małych. Tutaj linia rozdzielała się. Jedna trasa prowadziła przez Sypitki, Pisanicę i Kalinowo do granicznego Turowa. Druga natomiast do wsi Zawady Tworki nad jeziorem Rajgrodzkim. 

Uroczyste otwarcie ruchu na trasie Ełk - Laski - Borzymy i odgałęzieniu Laski - Zawady Tworki odbyło się 23 października 1913 r. Odcinek z Borzym do Turowa przekazano do eksploatacji 1 grudnia 1915 r. 
W pierwszych miesiącach I wojny światowej wojska rosyjskie zdewastowały kolej i wywiozły w głąb Rosji parowozy i wagony. Zniszczenia wojenne usuwano pięć lat. W końcu II wojny światowej, podczas ofensywy styczniowej wojsk radzieckich w 1945 r. kolej została ponownie zniszczona. Jednak szczęśliwie ocalały wszystkie parowozy. 

W 2001 r. został wstrzymany ruch pasażerski ełcka wąskotorówką. Od tego czasu spełnia rolę atrakcji turystycznej. Bez wątpienia jest największą atrakcją regionu i najcenniejszym zabytkiem techniki. Dzięki niej Ełk znajduje się w gronie zaledwie kilkunastu miast w Polsce posiadających ten niezwykły środek lokomocji. Pomimo swego wieku kolejka jest sprawna i cieszy się powodzeniem wśród turystów. Przede wszystkim popularne są przejazdy wagonikami w stylu retro, które zabierają podróżnych w najpiękniejsze okolice powiatu ełckiego. W celu uatrakcyjnienia podróży „pod parą” można dodatkowo powiązać ją ze spływami kajakowymi, ogniskiem czy też wycieczkami pieszymi lub rowerowymi. W ofercie EKW są wycieczki grupowe, indywidualne, szkolne oraz imprezy na życzenie 

Jedna trasa prowadzi przez teren gminy Kalinowo i kolejno miejscowości: Sypitki, Pisanica, Romanowo, Borzymy, Dudki, Grądzkie, Kalinowo. 
Jadąc tym szlakiem warto zatrzymać się na 21 kilometrze nad przepięknym J. Nieciecz. Jezioro poprzez szereg oczek łączy się z odnogą J. Rajgrodzkiego - J. Stackim. Poszukiwacze prawdziwych przygód mogą stąd rozpocząć kajakową przeprawę do Biebrzy, Narwi, a nawet dalej do Wisły. 
Ciuchcia, sapiąc z wysiłku, niespiesznie toczy się poprzez lasy, malownicze łąki i wzgórza; mija strumienie, jeziora, zatrzymując się na niewielkich wiejskich stacyjkach. 

Na terenie gminy Kalinowo znajdują się elementy zabytkowe ełckiej „wąskotorówki”: 
- budynek stacyjny w Turowie 
- budynek z nadzoru kolejowego w Kalinowie z lat 1915-1920, obecnie budynek mieszkalny 
- mosty: w Sypitkach (stalowy) i między Sypitkami a Pisanicą (żelbetowy, łukowy) 
- dwa wiadukty między Kalinowem a Mażami.